יזם לייטריקס: “אפשר כיום להגיע למיליוני משתמשים תוך זמן קצר וללא תקציבי עתק”

latrix2חברת הסטארט-אפ לייטריקס Lightricks בחרה להיכנס לשוק שכולנו נמצאים בו: כולנו מצלמים כיום תמונות במכשיר המובייל שלנו. לייטריקס רוצה לעזור לנו לעבור צעד אחד קדימה ולאפשר לנו לערוך את התמונות בצורה קלה וידידותית אך מקצועית – לפחות כמו ברמה של פוטושופ, למשל לתקן פגמים בעור או להעלים עיגולים שחורים מתחת לעיניים – גם אם אנחנו לא מעצבים גרפיים או צלמים מקצועיים. הרעיון הוא תוכנות עריכה מקצועיות לכל משתמש.

את לייטריקס ייסדו בינואר 2013 חמישה חברים (ביניהם זאב פרבמן, מנכ”ל החברה), ארבעה מתוכם דוקטורנטים למדעי המחשב באוניברסיטה העברית, ואחד מתמחה בבית המשפט העליון. המייסדים האמינו שעליית שוק המובייל פתחה חלון הזדמנויות לחברות קטנות וזריזות, אשר יכולות לפתח אפליקציות למובייל המאפשרות לעשות דברים שנעשו בעבר במחשבים שולחניים. הם לא חששו להקים סטארט-אפ.

זאב פרבמן, מנכ”ל החברה, מסביר: “אבני הבניין של הסטארט-אפ המודרני נהפכות לזולות יותר לעומת העלויות לפני עשור. פלטפורמות השיווק המודרניות כגון פייסבוק וערוצי הפצה כמו חנות האפליקציות של אפל, מאפשרים למוצרים איכותיים להגיע למיליוני משתמשים תוך זמן קצר, דבר שכמעט לא היה אפשרי בעבר ללא תקציבי עתק. בגלל הסיבות האלה הקמנו את לייטריקס ללא שום מימון חיצוני. המוצר הראשון שלנו היה Facetune, אפליקציית עריכת פורטרטים למובייל שנותנת לכל משתמש הרבה מהיכולות של מקצוען פוטושופ, כגון הלבנת שיניים והחלקת עור, ללא צורך בידע מוקדם בנושא. Facetune זכתה להצלחה מידית והגיעה לראש רשימת רבי המכר של אפליקציות בתשלום ב-98 מדינות – דבר שאפשר לנו להרחיב את הצוות ל-17 עובדים ולהתחיל לעבוד על מוצרים שאפתניים עוד יותר.”

ספר לנו על תחילת דרכך כיזם – מה היה ה”דרייב” שהוציא אותך לדרך הזו?

פרבמן: “אהבנו מאד את החופש היצירתי שהיה לנו באקדמיה, ורצינו ליצור מקום עבודה שיאפשר לנו לשמור על אותה רמה של חופש, ושתוך כדי כך העבודה שלנו תגיע לקהל רחב יותר ותהיה משתלמת הרבה יותר מבחינה כלכלית.”

זאב פרבמן, יזם לייטריקס
זאב פרבמן, יזם לייטריקס

מה היו הקשיים הגדולים ביותר?

“הקושי הגדול ביותר הוא לעבוד על מוצר לפני שיש לקוח ראשון שקונה אותו.”

היכן קיבלת סיוע רלוונטי מהרשויות ומגופי המימון?

“הרשות לפיתוח ירושלים הושיטה לנו עזרה רבה עד כה בסבסוד עובדים חדשים, בשיפוץ משרדים ובנטוורקינג. למיזם שפועל במימון עצמי בלבד, זוהי עזרה שלא תסולא בפז.”

כיצד הצלחת להביא את המיזם שלך לכלל מימוש?

“אנחנו עדיין חברה בתחילת דרכה, ויש עוד דברים רבים שאותם אנחנו רוצים לעשות ולהשיג. הדבר שעוזר ברגעים הקשים זו ההכרה שאתה עושה זאת ביחד עם קבוצה יוצאת דופן של אנשים, ושאם יש למישהו סיכוי להרים מיזם כזה זה הם.”

מהן העצות הטובות ביותר שאתה יכול לתת ליזם המתחיל?

“מניסיוננו עד כה, במשפט אחד הייתי אומר שצריך לעשות דברים שאתה אוהב, עם אנשים שאתה מעריך ולוודא כמה שיותר מהר שיש שוק למה שאתה עושה.”

למה בחרתם בירושלים? מהם יתרונותיה?

“ירושלים היא מרכז אקדמי נפלא גם בתחום מדעי המחשב וגם בתחום העיצוב. מאידך, תעשיית ההיי-טק מפותחת פחות בירושלים מאשר במקומות אחרים, דבר שמאפשר לסטארט-אפים
קטנים גישה לאנשים הטובים ביותר המגיעים ממוסדות כמו האוניברסיטה העברית ובצלאל.”

למידע נוסף על החברה:

Web: www.facetuneapp.com

Press Kit: www.facetuneapp.com/files/facetune-ipad-press-kit.zip

Facebook: www.facebook.com/facetuneapp

Youtube: youtube.com/user/Facetuneapp