היזמות בוערת בכם? בדקו את רשת התמיכה והמענקים שמציעה לכם העיר ירושלים

 

אם אתה יזם טכנולוגי בתחילת דרכו, כדאי מאוד לבחון את העיר ירושלים, העיר היחידה בארץ שמעניקה תמיכה מוסדית למיזמים החדשים שבה. אחד הפרויקטים המעניינים והמסקרנים ביותר עבור יזמים טכנולוגיים נוסד על ידי הרשות לפיתוח ירושלים. הפרויקט, שנקרא Jnext, יוצר שיתוף פעולה בין כל הגופים הקשורים ליזמות טכנולוגית בעיר להרחבת הפעילות והשירותים שהם נותנים ליזמים ומיזמים. פרויקט Jnext מקדם אירועים (מקומיים ובינלאומיים), החל מתחרויות וכנסים, דרך עבודה משותפת עם האקדמיה ליצירת מסלולים אקדמיים ליזמות, חיבור למשקיעים וקיום ערבי משקיעים ועד למתן מענקים כספיים למיזמים ירושלמים. סתו ארז, מנהלת תחום יזמות היי-טק ברשות לפיתוח ירושלים, מנדבת פרטים חשובים נוספים. חובה לקרוא לכל יזם.

סתיו ארז, מנהלת תחום יזמות היי-טק ברשות לפיתוח ירושלים
סתיו ארז, מנהלת תחום יזמות היי-טק ברשות לפיתוח ירושלים

האם היזמים זוכים לייעוץ וליווי?
ארז: “ייעוץ וליווי למיזמים ניתן בכמה תחומים: ייעוץ פיננסי, משפטי ושיווקי. בין הגופים אשר נותנים את הייעוץ למיזמים (פתוח לקהל ולא רק למיזמים של הגופים עצמם): פרזנטנס, סיפתח, מט”י ירושלים והמכללה להנדסה.”

האם קיים מימון או מענקים רלוונטיים, הלוואות או קרנות השקעה?
ארז: “הרשות לפיתוח ירושלים מציעה ארבעה מענקים מרכזיים למיזמים ירושלמים:  מענק “הסתגלות” לחברה– מענק לחברות שעוברות לירושלים, בהיקף של 100 מ”ר ומעלה. גובה המענק 400 ₪ למ”ר, והוא ניתן בשני תשלומים- 250 ₪ לאחר שנה ו-150 ₪ לאחר שנה נוספת (סך המענק משולם לאחר שנתיים); מענק למיזמים חדשים בתחום ההיי-טק – לחברות שבהן 3-20 עובדים, שהוקמו לפני ארבע שנים או פחות או שעוברות לירושלים. המענק הינו בגובה 50,000 ₪ לעובד, עד 10 עובדים- משמע עד 500,000 ₪ לחברה. המענק משולם על פני שנתיים ; מענק לחברות ביו – מענק תלוי מספר עובדים, עד לגובה של 3,990,000 ₪ (בין 50,000 ₪ – 96,000 ₪לעובד) לחברות שמוקמות או שעוברות לירושלים;     סיוע בהעסקת סטודנטים – השתתפות בשכר סטודנטים בשנה ג’, המועסקים בתעשייה (עד 25 שעות שבועיות) לפי הנמוך שבין 50% משכר הסטודנט או 2,000 ₪, לתקופה של 6-9 חודשים, שלאחריה ישולם לחברה מענק בגובה 10,000 ₪ אם תעסיק אתה סטודנט כעובד מן המניין.

מעבר לכך, יושבות בירושלים חמש קרנות שמתאימות ליזמים מתחילים: JVP – קרן הון סיכון וחממת מדען;  VLX – חממת מדען; Terra Ventures – קרן הון סיכון שמתמקדת בתחום של Clean Tech; Jumpspeed – קרן להשקעות בשלב ה- Seed; OurCrowd – מודל חדש וחדשני של קבוצת אנג’לים שמשקיעים בסכומים של קרנות הון סיכון.”

האם יש סיוע במציאת מיקום פיזי לצורך הקמת החברות החדשות של היזמים?
ארז: “כן. קיימות מספר אפשרויות: הפנייה להאבים הפזורים ברחבי העיר או סיוע במציאת משרד רלוונטי בגן הטכנולוגי מלחה ובכפר ההיי-טק בגבעת רם, שני מתחמים אשר הרשות שותפה להם. פעמים רבות אנחנו אף מסייעים במציאת חללים פרטיים פנויים בהר-חוצבים, מרכז העיר ומקומות נוספים ברחבי העיר.”

דביר כהנא מנכ"ל משרד ירושלים והתפוצות (מימין) וניר ברקת, ראש עיריית ירושלים (במרכז). צלם: יניב יור
דביר כהנא מנכ”ל משרד ירושלים והתפוצות (מימין) וניר ברקת, ראש עיריית ירושלים (במרכז). צלם: יניב יור

האם יש פורומים מיוחדים המיועדים עבור היזמים הירושלמים?
ארז: “בהחלט. הקבוצה המרכזית היא של הקהילה – MadeInJLM שם ניתן לצפות ואף להוריד לוח שנה של כל האירועים של עולם היזמות בירושלים (כל הגופים בירושלים מעדכנים לוח שנה זה): http://madeinjlm.org/events/, נוסף על כך יש עשרות קבוצות פייסבוק וקבוצות מיטאפ. עמוד הפייסבוק של הקהילה: https://www.facebook.com/MadeinJLM, עמוד פייסבוק למפתחים: https://www.facebook.com/MadeinJLM.”

מהם יתרונותיה של ירושלים לעומת ערים אחרות, עבור יזמים?
ארז: “יש מספר יתרונות חשובים: קהילה – יש בירושלים קהילת יזמות מאד גדולה ומגובשת המסייעת למיזמים בכל השלבים. הקהילה כוללת יזמים צעירים, מנכ”לים של חברות, משקיעים וגורמים עירוניים. כל יזם יכול לדעת שיש לו לאן לפנות ומי שיעזור ויסייע לו בכל נושא;  יצירתיות – כמעט חצי מהסטודנטים לאומנות לומדים בירושלים – מה שמגביר את היצירתיות בעיר, גורם חשוב בעולם היזמות; גיוון – ירושלים היא מאד מגוונת מבחינת האוכלוסייה שלה – חרדים לצד חילונים, ערבים לצד יהודים; מוסדות אקדמיים – בירושלים המוסדות האקדמיים הטובים בארץ ומיזמים מוצלחים רבים מקורם למעשה באקדמיה (למשל mobileye, orcam, lightricks);       וחוץ מכל זה, יש תמיכה מוסדית – ירושלים היא העיר היחידה שבה יש תמיכה מוסדית הן ליזמים, למיזמים ולארגונים הפועלים בה.”

כיצד ייראה תחום היזמות בירושלים בעוד 5 שנים?
ארז: “קהילה תוססת שבה אין צורך בסיוע ממשלתי. גדילה משמעותית של כמות המיזמים בעיר תוך שמירה על הייחודיות של המיזמים הירושלמים: אופי קהילתי ייחודי, גיוון בתחומים ובאנשים ויצירתיות.”

מהם חמשת כללי הזהב ליזם טכנולוגי המעוניין לפעול בירושלים?
ארז: “מציאת צוות טוב, מוכשר ושבסינרגיה אחת עמכם; כסף התחלתי – ובירושלים הכסף שלכם שווה יותר; קהילה רחבה שניתן להתייעץ איתה ולהיעזר בה; גיוון בסוג העובדים כדי שלא תיווצר קבוצת אנשים שחושבת בדיוק אותו דבר – זה מתכון לתקיעות; יצירתיות בחשיבה מחוץ לקופסא.”

כנס יזמות ירושלים (צלם: יניב יור)
כנס יזמות ירושלים (צלם: יניב יור)